KARA AHMET PAŞA CAMİ-Topkapı

kara ahmet paşa

GAZİ AHMET PAŞA

Yavuz Sultan Selim’in kızı Fatma Sultan’ın eşi Veziri Azam Kara Ahmet Paşa tarafından İstanbul’un yedinci tepesi olan Topkapı’da cami, medrese, çeşme, sebil, mektep, hamam ve türbeden oluşan külliye olarak inşasına 1554 yılında başlanmıştır. 1555′te idam edilen Ahmet Paşa, idamından yedi yıl sonra 1562 yılında beraatine karar verilince inşaata eşi Fatma Sultan tarafından tekrar devam edilerek 1571 yılında tamamlanmıştır.1696 ve 1894 depremlerinden kısmi hasar görmesi nedeniyle II. Abdulhamid tarafından 1896 tarihinde onarım görmüştür.

Cami, altı sütuna dayanan merkezi kubbeli planı 4 yarım kubbeyle çevrilidir. Kasnak pencereleri ile caminin iç avlusundan giriş kapısının iki yanındaki dev pencereler ilginçtir. 2 dış avlu kapısı, 2 iç avlu kapısı, 3 cami giriş kapısı vardır. Caddedeki avlu giriş kapısında bir zincir vardır ve bu kapıdan girişteki avlunun sağı hazireye ve musalla taşlarına, solu ağaçlıklı bir bahçeye bakar. Sağdaki patika doğu kapısına gider. Soldaki patikadan ise iç avlu kapısına gidilir. Minare caminin sağında bitişiktir ve oldukça güzeldir, üzerinde yıldız işaretleri vardır. Üstü beşik eğimli dış duvarlar 2 m boyunda olup alt sırası kafes pencerelidir. Çok sayıda pencereleri, revaklı avlusu ve şadırvanıyla Osmanlı mimarisinin klasik devir temsilcisidir.İznik çinileri, mermer ve ahşap işçiliği 16.yüzyılın güzel örnekleridir.Cami avlusunun üç tarafını medrese çevirmektedir.İç avlu dört çimenlik sekiye ayrılmıştır. Kıbleye göre batı kapısı merdivenlidir. Ortasında Hacı Ahmet hayratı büyük taş ve mermer şadırvan bulunur. Ahşap çatılı ve çokgen şadırvanın muslukları eski bakır sanatı işidir. Revaklı avlunun üç tarafında medrese odaları bulunmaktadır.

Ahmet Paşa’nın kubbeli çokgen taş yapılı türbesi külliyenin içindedir.

kara ahmet paşa

Fotoğraflar :Murat Öktem

 

Share
This entry was posted in Eserleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>