KABE-İ MÜKERREME VE REVAKLARI

OSMANLI VE KABE

Kanuni Sultan Süleyman Mısır’ı Osmanlı’ya katınca, Mısır meliki Mansur’un Kabe örtüsü için vakfettiği iki köy gelirinin üzerine yedi köy gelirini daha vakfetmiştir. Osmanlı padişahları tahta çıktıkça Kabe-i Muazzama ve Ravza-i Mutaharra’nın örtülerini yenilemeyi adet edinmişlerdir. Bu örtüler Mısır’da dokunurdu. Osmanlı, Mısır’a hakim ve hicaza hakim  olduklarında, Kabe’nin içi ve dışını ve Mescid-i Haram’da bulunan makamları ışıklandıran büyük ve küçük lambalarını, Kabe’nin iç örtüsü Mescid-i Nebevi’nin örtüsünü, Kabe’nin kokularını, buhurunu, gül kokusunu ve anberinin karşılanmasını üzerine almıştır.

Osmanlı’ların Kabe’ye verdikleri değer bilinirdi. Bu konudaki en önemli iz, Mescid-i Haram’ın tam ortasındaki Kabe’nin yüksekliğini aşmayan revakların Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmış planlarını Mimar Sinan’ın hazırlamış olmasıdır. Hicretin on yedinci ve yirmi altıncı yıllarında etraftaki evler yıktırılarak Kabe’nin avlusu genişletildi. Avlunun etrafı da duvarla çevrilip, duvarın iç kısmına da ağaç direklerin üstüne damlı revaklar yapıldı. Kanuni Sultan Süleyman ‘nın emriyle  Mimar Sinan’ın hazırladığı planlar 1590 yılında Mimar Mehmet Ağa tarafından uygulanabilmiştir. Avlusu genişletilmiş revaklarda ki sütunlar yenilenmiş, yenileri eklenmiştir. Tahta kemerler taş ve tuğlaya çevrilerek üzerilerine Türk üslubunda beş yüz küçük kubbe yapılmıştır.

 

Share
This entry was posted in Eserleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>