MOLLA ÇELEBİ CAMİ-Fındıklı

İstanbul’un Fındıklı semtinde deniz kenarında bulunan cami  Mehmet Vusuli   Kadıasker Molla Çelebi tarafından yaptırılmıştır.İnşa yılı tam olarak belirlenememekle birlikte, ancak Molla Çelebi tarafından yakınında inşa ettirilen 1561-62 tarihli hamamla aşağı yukarı aynı yıllara tarihlendirildiği düşünülür. Molla Çelebi, III. Murat’ın Harem-i Hümayun’daki kadın müsahiplerinden Ayşe Hubbi Hatun ile evlendiği için Hubbi Mollası olarak da şöhret bulmuştur. Kadıasker Molla Çelebi aynı zamanda iyi bir şairdir. Molla Çelebi lakabıyla anılan Mehmed Vusuli Efendi’nin mezarı, caminin yanında değil, Eyüp’te Debbağhaneler (Tabakhaneler) mevkiinde yaptırdığı tekkenin haziresindedir.

Merkezi ana kubbe dört sütuna oturtulmuş, beş yarım kubbe ile çevrilmiştir. Buraya beş pencere açılır. Son cemaat yerinin sağındaki bir kapıdan minareye, solundaki kapıdan da hünkar mahfiline çıkılır. Caminin içinden sağlı sollu ahşap katlar ve kıble kapısının üzerinde de müezzin mahfeli bulunmaktadır. Küfeki taşından, sivri külahlı minaresi için de epeyce ölçü oranı denemesi yapıldığı bellidir. Minare, tabandan kubbe üstüne kadar olan yüksekliğin tam iki katıdır. Minaresi 2000-2001 yılları arasında yenilenmiştir.

Zaman içinde cami, depremlerden ve yangınlardan hasar görmüş, yine de günümüze ilk planına uygun olarak gelebilmiştir. Yol genişletilirken, 1958 yılında yıktırılan hamamından başka birde  sıbyan mektebi ile küçük bir külliye meydana gelmekteydi. 1723 ve 1724 sırasında geçirdiği yangınlardan sonra onarılmıştır. Yıktırılan hamamının halen elde mevcut kitabe taşında 1565-1566 tarihi görülmektedir.

Molla Çelebi Camisi 1958 yılında çok harap durumda bulunuyordu. Daha önce ahşaba dönüştürülmüş olan, altı mermer sütunlu, beş kubbeli son cemaat yeri yenilenmiştir. Cami, Mimar Sinan’ın altıgen şemalı camileri arasında yer alır.

Share
This entry was posted in Eserleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>