CENABİ AHMET PAŞA CAMİ-Ankara

cennabi ahmet paşa cami

YENİ CAMİ

Ankara’nın Aşağı Cebeci semtinde bir tepenin yamacında Ulucanlar caddesinde bulunan caminin 1561 yıllarında yapımına başlanmış ve caminin tamamlanması dört yıl gibi bir süreyi bulmuştur. Yeni Cami olarak ta bilinen cami, türbe, mevlevihane ve hazireden oluşan külliyeden oluşmaktaydı. Ancak günümüze cami ve türbe gelebilmiştir. Halk arasında Hayali Ahmet Paşa olarak da tanınan Cenabi Ahmet Paşa 1561 yılında ölmüştür. Cami, o sıralarda Ankara sancakbeyi olan Mimar Sinan ’ın öz oğlu tarafından tamamlanmıştır. 1561-1566 yılları arasındaki dönem, Mimar Sinan ‘ın yaratıcılık bakımından en verimli olduğu devirdir. Ancak bu devirden kalma çok az yapıtını bilmekteyiz. İşte Ankara’daki Cenabi Ahmet Paşa Cami’de bunlardan biridir.

Kare planlı, tek kubbeli cami, kuzeydeki tek son cemaat yeri ve onun batısındaki minaresi ile Ankara’nın en güzel camilerinden biridir. Tamamı düzgün kesme taştan yapılan caminin kubbesi kurşun kaplıdır. Kuzeydeki son cemaat yerinin kubbeleri, sivri kemerlerle dört mermer sütuna oturur. Orta kubbenin ortası da zarif bir kalem işi göbekle süslüdür. Kapının ahşap kanatları sadedir. Son cemaat yerindeki pencerelerin üstünün sivri kemerleri iki renkli taşla örülmüştür. Batı cephenin kuzey köşesindeki kesme taş minare kare kaidelidir. Kubbe kasnağında onaltı pencere vardır. Mihrap gibi mermerden yapılmış minber ana hatları ile sade bir anlayışla yapılmıştır. Minberin külahı ise ahşaptır. Kuzeybatı köşedeki mermer müezzin mahfili aynı özellikleri taşımaktadır.

Caminin doğusunda birisinin vakıf sahibine ait olduğu bilinen iki türbe vardır. Bu türbeler, bir çeşme, bir hamam, ve bir zamanlar Mevlevilere ait olan bir tekke vakıf külliyesinin tamamını oluşturur.

Share
This entry was posted in Eserleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>