SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİ-Kadırga

Sokollu

KADIRGA LİMANINDA

İstanbul Fatih ilçesi Kadırga semti Şehit Mehmet Paşa yokuşunda bulunan Sokullu Mehmet Paşa Cami Mimar Sinan tarafından 1570 – 1571 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşaya ithafen sırp asıllı eşinin isteğiyle inşa edilmiştir. Sokullu Mehmet Paşa 3 padişaha Sadrazamlık yapmıştır. Kabe’den getirtilmiş olan Hacerülesvet isimli taşın bu camide de 3 parçası bulunmaktadır. Hacerülesvet taşı Mimar Sinan tarafından sadece bir kaç camide kullanılmıştır. Cami Sokullu Mehmet Paşa külliyesinin bir parçasıdır. Büyük bir avlusu bulunan caminin bahçesinde mermer bir şadırvan yer almaktadır. Avlu etrafında medresenin odacıkları yer almaktadır. Sokullu Mehmet Paşa Cami Mimar Sinan’ın Sadrazamlar için yaptığı en büyük ve gösterişli camilerden biridir. Camide bulunan İznik çinileri ve kalem işleri Osmanlı el işçiliğinin en güzel örneklerindendir.

Sokollu

 

Dik yokuşlardan oluşan sokakların arasında kurulan külliye, bu güçlükten plan olarak da yararlanmış, üç sokaktan ve üç farklı kottan girilen külliyenin avlusuna merdivenlerle ulaşılarak pek sık rastlanmayan bir zenginlik yaratılmıştır.  Üç dış kapıdan mermer taşlı avluya girilir.Avluda mermer bir şadırvan yer alır. Çevresinde medresenin bölümleri bulunur. Camide, İznik çinileri ve orijinal kalem işleri de bulunmaktadır.Mihrap çevresinde insan boyundan büyük iki mum ve mihrap üzerinde hat sanatlı çini süsleme boydan boya kaplıdır.Caminin ses ve aydınlatma sistemi her Sinan camindeki gibi mükemmeldir. Giriş sahını sağ ve soldan ikinci kata çıkar.Caminin kuzeyinde şerefe kısmından üstü yıkılmış eski bir tuğla minare vardır. Sultanahmet tarafındaki avlu kapısından ve bu kapının karşı tarafındaki kapı ile kıbleye bakan merdivenli kapıdan girildiğinde üç kapıdan da medrese revakından geçerek avluya girilir. İlk iki kapı girişinde mezarlıklar vardır.

 

Sokollu

 


Daha Büyük Görüntüle

Share
This entry was posted in Eserleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>