SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİ -B.Çekmece

Büyükçekmece

KÖPRÜBAŞI CAMİ

Sokullu Mehmet Paşa Cami Büyükçekmece Dizdariye Mahallesi Enver Paşa Caddesi üzerindedir. Bulunduğu alan nedeniyle, Köprübaşı Cami olarak da bilinmektedir. Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir. Sokullu Mehmet Paşa Mescidi, yakınındaki Büyükçekmece Kervansarayı ve köprü ile minyatür bir menzil külliyesi oluşturmaktadır.

Mimar Sinan’ın ayakta kalabilmiş eserlerden biri olan çeşmenin,  yanı başında bulunan  Sokullu Mehmet Paşa Cami tarihi köprü ve kervansarayla birlikte yaptırılmıştır.Cami’nin en büyük özelliği, dünyada sadece bir eşinin bulunduğu minaresidir.Minare yekpare taştan oyularak yapılmış olup, bu tip minare sadece Mısır’da bulunmaktadır.

Günümüze Cami’nin sadece minaresi kalmıştır. Ahşap olan cemaat yeri sonradan yapılarak ilave edilmiştir.İlk bakışta aradaki farkı görmek mümkündür.

 

 

Share
This entry was posted in Eserleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>